Filtry do samochodów osobowych – czy warto na nich oszczędzać?

Wielu kierowców inwestuje w swoje samochody tylko takie kwoty, które są niezbędne. Często nie lubimy wydawać pieniędzy na filtry do samochodów osobowych. Niektórzy z nas do tego stopnia uważają zakup filtrów za zbędny wydatek, że ignorują zalecenie dotyczące ich wymiany i nie robią tego wcale. Internetowe fora motoryzacyjne pełne są przechwałek kierowców o tym, że nie wymieniali filtrów w swoich autach już od kilku lat i nie widzą żadnej różnicy. Zatem czy warto wydawać pieniądze na regularną wymianę filtrów oraz czy warto inwestować w ich jakość?filtry do samochodów osobowych

Po co stosować filtry w samochodach osobowych?

Żeby odpowiedzieć na pytanie, czy warto inwestować w filtry, musimy wiedzieć, czemu one służą. Zacznijmy od rodzajów stosowanych filtrów. Podstawowy zestaw w każdym samochodzie to:

  • filtry oleju
  • filtry paliwa
  • filtry kabinowe
  • filtry powietrza

Co ciekawe, nie wszystkie z tych filtrów są stosowane w motoryzacji od dawna. Jeszcze dzisiaj po polskich ulicach poruszają się samochody, w których nie ma np. filtrów kabiny. Są to pojazdy z reguły ponad 20-letnie, kiedy konstruktorzy aut nie musieli jeszcze myśleć o aspektach ekologii.

Rolą każdego z filtrów jest zatrzymywanie zanieczyszczeń, tak, by nie dostały się dalej, gdzie mogłyby wyrządzić poważne szkody.

I tak: filtry oleju i filtry paliwa wychwytują zanieczyszczenia odpowiednio z oleju i paliwa, by nie przedostały się one do silnika i jego podzespołów. Filtry powietrza również chronią silnik, zatrzymując zanieczyszczenia dostające się do pojazdu przez powietrze zasysane przez układ dolotowy.

Jedynie filtry kabinowe nie mają bezpośredniego wpływu na stan techniczny pojazdu, ale za to mają wpływ na coś znacznie ważniejszego – zdrowie kierowcy i pasażerów. Odpowiadają one bowiem za oczyszczanie powietrza dostającego się przez nawiew do kabiny pojazdu.

zastosowanie filtrów do samochodów osobowych

Wymiana filtrów w aucie – zalecenia

Filtry do samochodów osobowych mają do wykonania sporo pracy i naturalne jest, że wraz z upływem czasu zużywają się i nie spełniają swojej roli tak dobrze, jak w stanie fabrycznej nowości. Dla każdego filtra są osobne zalecenia co do optymalnego terminu jego wymiany. Co więcej, najczęściej każdy producent tworzy własne rekomendacje. Takie zróżnicowanie wynika z kilku rzeczy.

Po pierwsze, filtry mają różne jakości – nie tylko chodzi tu o to, że produkty jednej firmy są uważane za lepsze od konkurencji, ale też o to, że nawet w obrębie oferty jednego producenta zdarzają się filtry lepszej i gorszej jakości, w ramach zróżnicowania propozycji dla klientów.

Po drugie, to, po jakim czasie powinniśmy wymienić filtr, będzie zależało także od sposobu i okoliczności, w jakich korzystamy z auta. Dlatego też dla niektórych filtrów wymiana zalecana jest co rok lub co kilkanaście tysięcy kilometrów, a dla innych spokojnie można zaczekać z nią do pokonania kilkudziesięciu tysięcy kilometrów, co dla niektórych kierowców będzie oznaczało wymianę po okresie dużo dłuższym niż rok.

wymiana filtrów w aucie osobowym

Dlaczego nie warto oszczędzać na filtrach do samochodów osobowych?

Jak już wspomniano, dzięki filtrom silnik jest zabezpieczony przed zewnętrznymi zanieczyszczeniami. Gdyby stale był narażony na kontakt z nimi, po pewnym czasie zaczynałoby dochodzić do awarii podzespołów, a to skutkowałoby koniecznością dokonywania kosztownych napraw. Z uwagi na to, że wymiana filtrów do samochodów osobowych nie jest konieczna zbyt często, nie warto na nich oszczędzać.

Dla niektórych osób rokroczny wydatek na filtry może być uznany za zbyt wiele, jednak warto wiedzieć, że dobrej jakości filtry kosztują nie więcej niż kilkadziesiąt złotych, a niektóre są dostępne nawet za kilkanaście złotych. Jest to więc wydatek nieporównywalny z kosztami, które musielibyśmy ponieść, by naprawić usterkę spowodowaną niewłaściwą filtracją.

 Filtry do samochodów osobowych – czy warto na nich oszczędzać?